Jeśli interesuje Cię używanie wirtualnych monet, takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin lub innych spośród ponad 1500 monet i tokenów dostępnych obecnie na rynku, będziesz potrzebować portfela. Jeśli jesteś nowy w kryptowalutach, ten przewodnik jest Twoim skrótem do zrozumienia, czym jest portfel kryptowalut, jak działają i który z nich najbardziej Ci odpowiada.

Czym jest portfel kryptowalutowy i czym różni się od normalnego

Portfel kryptowalut lub po prostu portfel to oprogramowanie, które daje dostęp do wszystkich posiadanych kryptowalut i pozwala zarządzać posiadanymi zasobami, przechowywać, odbierać i wysyłać monety.

Niektóre portfele są przeznaczone do przechowywania tylko jednego rodzaju monet, podczas gdy inne obsługują wiele monet, co jest bardzo przydatne, jeśli nie chcesz ograniczać się do jednego zasobu. Niektóre portfele mają inne funkcje, takie jak sprawdzanie aktualnych kursów wymiany na wybraną walutę fiducjarną.

Portfel kryptowalut zasadniczo różni się od standardowego portfela „kieszonkowego”, ponieważ nie ma w nim żadnych monet. W rzeczywistości monety cyfrowe nie są nigdzie przechowywane, ponieważ fizycznie nie istnieją. Zamiast tego mamy zapisy transakcji przechowywane nablockchain, a portfel kryptowalut może wchodzić w interakcje i analizować te łańcuchy bloków, aby umożliwić Ci wykonywanie operacji na Twoich aktywach. Wygląda bardziej jak bankowość internetowa z cyfrowym kluczem.

Gdzie są moje klucze?

Każdy portfel kryptograficzny ma klucz publiczny i prywatny.

Klucz publiczny to kolejna błędna nazwa kryptowalut, ponieważ nie jest to klucz, ale adres portfela. To jak numer konta bankowego, którego inni używają do wysyłania monet do twojego portfela.

Klucz prywatny to Twój podpis cyfrowy i kod PIN do Twojego medalionu kryptograficznego. Służy do uzyskiwania dostępu do portfela i zarządzania powiązanymi z nim środkami.

Klucz prywatny to ciąg liter i cyfr wygenerowany losowo i zaszyfrowany w formacie obsługiwanym przez Twój portfel. Nie musisz zagłębiać się w szczegóły techniczne, w jaki sposób został utworzony Twój klucz prywatny, upewnij się, że jest on przechowywany w tajnym i bezpiecznym miejscu. Każdy, kto zdobędzie Twój klucz prywatny, będzie mógł otworzyć Twój portfel i zabrać Twoje pieniądze. Co więcej, jeśli zgubisz lub zapomnisz swój klucz, stracisz pieniądze. Na zawsze. Nieważne co. Bez klucza, bez pieniędzy. Pamiętaj o tym i uważaj na klucze.

Technicznie rzecz biorąc, gdy ktoś wysyła Ci Bitcoin lub inny rodzaj wirtualnej waluty, przypisuje własność monet do Twojego adresu portfela. Wymiana sprowadza się więc do rekordu na blockchainie i zmiany salda w kilku portfelach kryptowalut. Nie ma faktycznej wymiany monet, ponieważ monety te również istnieją wyłącznie w formie cyfrowej.

 Dramat zgubionych kluczy

James Howells, informatyk z Newport, znany jest jako człowiek, który zniszczył 7500 Bitcoinów. Facetwypadekally wyrzucił stary dysk twardy ze swoim kluczem prywatnym.

Teraz dostęp do monet o wartości ponad 50 milionów dolarów kryje się pod tysiącami tonwysypisko śmieciw centrum recyklingu odpadów w Pillgwenlly, Newport.

Co jest gorące, a co nie

Portfele kryptowalut mogą być gorące lub zimne, w zależności od tego, czy są podłączone do Internetu.

Gorące portfele są zawsze dostępne online, co sprawia, że ​​są mniej bezpieczne, ale bardziej zwinne, szybkie i przyjazne dla użytkownika. Zapewniają natychmiastowy dostęp do zasobów cyfrowych, gdziekolwiek jesteś, o ile masz urządzenie podłączone do Internetu. Ale ten komfort ma swoją cenę: są one z natury niepewne i podatne na kradzież ze względu na stały dostęp do Internetu. Czasami nawet nie kontrolujesz bezpieczeństwa swojego portfela, ponieważ zależy to od praktyk dostawcy usług portfela. Gorące portfele są jak skórzana torebka: idealnie nadają się na drobną gotówkę na pokrycie codziennych wydatków, ale nie ulokujesz tam wszystkich swoich oszczędności. To idealne rozwiązanie do trzymania niewielkich ilości kryptowalut, które chcesz mieć zawsze pod ręką.

Portfele zimne są urządzeniami fizycznymi z niepełnosprawnością internowaną, zapewniającymi solidne zabezpieczenia i ulepszoną ochronę przed kradzieżą. Podłączasz je do komputera, gdy musisz dokonać transakcji, a następnie wracasz do bezpiecznego świata offline. Są one w dużej mierze odporne na hakerów, wystarczy upewnić się, że nie zostaną skradzione, zniszczone lub zniszczone. Portfele zimne to kryptowalutowa alternatywa dla skarbca lub skrytki depozytowej, w której przechowujesz swoje długoterminowe zasoby. Najlepiej nadają się do przechowywania dużych ilości kryptowalut, których nie zamierzasz wydawać w najbliższej przyszłości.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Istnieje pięć szerokich rodzajów portfeli kryptowalut. Każda ma swoje zalety i wady oraz zapewnia inny poziom bezpieczeństwa. Są to portfele stacjonarne, mobilne, internetowe, sprzętowe i papierowe.

Każdy portfel to tylko sposób na przechowywanie kombinacji adresu publicznego i klucza prywatnego, ale różne firmy opracowały wiele rozwiązań programowych, aby poprawić wrażenia użytkownika i zapewnić dodatkowe funkcje, które służą określonym celom.

1) Portfele na biurko

Portfele na komputery to programy, które pobierasz i instalujesz na komputerze lub laptopie. Są łatwe w instalacji i dostępne dla wszystkich systemów operacyjnych, chociaż niektóre z nich mogą być używane tylko w określonym systemie operacyjnym. Większość portfeli na komputery stacjonarne zapewnia po instalacji frazę mnemoniczną. To długi ciąg słów, który przechowuje informacje potrzebne do odzyskania portfela. Będziesz go potrzebować, aby uzyskać dostęp do portfela, jeśli zostanie ponownie zainstalowany. Dlatego tak ważne jest, aby zachować mnemoniczną frazę w bezpiecznym miejscu, z dala od wścibskich oczu.

Korzyści: Portfele na komputery stacjonarne oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ są dostępne tylko z komputera, na którym są zainstalowane. Bezpieczeństwo Twojego portfela to Twoja odpowiedzialność. Nie musisz polegać na innych osobach, aby chronić swój portfel przed zagrożeniami zewnętrznymi. Ponadto portfele na komputery stacjonarne mają zwykle bogatą funkcjonalność i oferują dodatkowe narzędzia i funkcje. Większość kryptowalut ma portfel na komputer stacjonarny stworzony dla ich monety.

Wady: Ponieważ Twój komputer lub laptop jest podłączony do Internetu,TwójTwoje zasoby cyfrowe mogą paść ofiarą wirusów i złośliwego oprogramowania. Jeśli Twój komputer zostanie zhakowany lub zostanie zainfekowany wirusem, możesz stracić wirtualne pieniądze. Zatem oprogramowanie antywirusowe, chroniące przed złośliwym oprogramowaniem i dobra zapora sieciowa są koniecznością, jeśli chcesz, aby Twoje monety były bezpieczne i zdrowe.

 Przykłady portfeli na komputery stacjonarne

Exodus jestprzyjazny użytkownikowi portfel na biurko z łatwoberło; idealny dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami. Exodus pozwalado zachowaniaBitcoiny i szereg altcoinów, w tym Ethereum, Litecoin i Dash. Jest dostępny dla komputerów Mac, Windows i Linux.

Copay jestmultisig Portfel Bitcoin stworzony przez BitPay, największego dostawcę usług płatności Bitcoin. Multisig funkcja zapewnia dodatkowywarstwę bezpieczeństwa, ponieważ oznacza to, że adres Bitcoin może być wspólnie kontrolowany przez 2 lub więcej osób. To jestdostępny Windows, Mac i Linux.

2) Portfele mobilne

Portfele mobilne działają jako aplikacja na smartfonie lub tablecie i są bardzo podobne do swoich desktopowych braci z dodatkowymi funkcjami, takimi jak skaner kodów QR. Są to najczęściej używane portfele, co nie jest zaskakujące, ponieważ w dzisiejszych czasach ludzie lubią robić rzeczy w biegu, mieć możliwość sprawdzania salda kryptowalut, wysyłania i odbierania monet w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie główne kryptowaluty mają portfele mobilne zarówno na urządzenia z systemem iOS, jak i Android, chociaż mniej popularne mogą mieć tylko wersje na Androida.

Korzyści: Portfele mobilne są bardzo praktyczne. Możesz z łatwością używać go w sklepie detalicznym do płacenia lub wysyłania monet. Są mniejsze i szybsze, przystosowane do używania w locie.

Wady: Portfele mobilne mają tylko podstawową funkcjonalność ze względu na ograniczoną przestrzeń i pojemność urządzenia mobilnego. Co ważniejsze, przytłaczająca większość portfeli kryptograficznych jest podatna na zagrożenia cybernetyczne, wirusy i złośliwe oprogramowanie, ponieważ są one zawsze połączone z Internetem i mają słabsze zabezpieczenia kryptograficzne. Musisz także bardzo uważać na ochronę swojego urządzenia, ponieważ każdy, kto uzyska dostęp do Twojego telefonu lub tabletu z portfelem kryptograficznym, będzie mógł odebrać Twoje pieniądze.

 Przykłady portfeli mobilnych

Coinomi to mobilny portfel kryptowalut, który obsługuje wiele monet, w tym Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin i Dash. Jest dostępny na urządzenia z systemem iOS i Android.

Jaxx to portfel z wieloma kryptowalutami dla urządzeń z systemem iOS i Android, któryobsługujedziesiątki kryptowalut i tokenów ERC20, w tym Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, ZCash i wiele innych. Integracja z usługą ShapeShift pozwalana wymianę monety prosto z portfela.

3) Portfele online

Portfele kryptowalut online działają w chmurze i można do nich uzyskać dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu. Łączą funkcjonalność portfeli stacjonarnych z dostępnością portfeli mobilnych, co czyni je bardzo atrakcyjnymi.

Korzyści: Portfele online oferują szybsze transakcje, ponieważ nie trzeba czekać na połączenie aplikacji z serwerem. Wiele z nich jest zintegrowanych z giełdami kryptowalut lub umożliwia przenoszenie kwot pomiędzy obsługiwanymi monetami. Mogą być bardzo przydatne, jeśli traktujesz je jak cyfrową skarbonkę za niewielkie kwoty.

Wady: Niski poziom bezpieczeństwa jest ich najsłabszym punktem. Twoje klucze prywatne są przechowywane gdzieś w chmurze i kontrolowane przez kogoś innego, nie przez Ciebie. To sprawia, że ​​są pożądanym celem hakerów i innych złoczyńców kryptowalut. Należy zawsze pamiętać, że giełdy i portfele online są hackowane znacznie częściej niż jakikolwiek inny rodzaj portfela. Tak więc podstawowa rada nie polega na umieszczaniu wszystkich cyfrowych pieniędzy w portfelu internetowym.

 Przykłady portfeli online

MyEtherWallet to wyłącznie rozwiązanie online, które pozwalaprzechowaćTokeny oparte na Ethereum i Ethereum. Nie obsługuje Bitcoin i Bitcoin Cash ani innych powiązanych walut. MyEtherWallet nie przechowuje kluczy prywatnych na swoich serwerach, co oznacza większe bezpieczeństwo i większą kontrolę nad Twoimi monetami.

MetaMask to rozszerzenie dla popularnych przeglądarek, które umożliwia przechowywanie, wysyłanie i odbieranie cyfrowych monet w oparciu o protokół Ethereum. Jest to jeden z trzech najlepszych portfeli online dla tokenów ERC20. MetaMask jest przyjazny dla użytkownika zprosty i przejrzysty interfejs.

4) Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe zasadniczo różnią się od wszystkich innych rodzajów portfeli omówionych powyżej. Przechowują Twoje klucze prywatne na oddzielnym urządzeniu offline, takim jak USB. Jeśli chcesz wysłać pieniądze, wystarczy podłączyć urządzenie do komputera z połączeniem internetowym, dokonać transakcji i odłączyć portfel. Niektóre modele mają ekrany LED, co oznacza, że ​​można je uzyskać w ogóle bez komputera. Popularne portfele sprzętowe pozwalają na przechowywanie ponad 22 kryptowalut i setek tokenów ERC-20. Są najlepszą opcją na zaoszczędzenie dużych sum kryptowalut, które trzymasz jako długoterminową inwestycję i nie planujesz zbyt często się przemieszczać.

Korzyści: Portfele sprzętowe skupiają się na bezpieczeństwie. Oferują najwyższy poziom ochrony przed cyberzagrożeniami, ponieważ dokonują transakcji tylko online, ale klucze są przechowywane offline. Nie stracisz pieniędzy, o ile upewnisz się, że nie zgubisz samego urządzenia.

Wady: Portfele sprzętowe są mniej przyjazne dla użytkownika Zwykle są kompatybilne z kilkoma interfejsami internetowymi, ale ich funkcjonalność blednie w porównaniu z portfelami programowymi. Urządzenia sprzętowe kosztują około 70-150 USD i często wyprzedają się w ułamku sekundy, więc jeśli może ci się trudno znaleźć dla siebie.

 Przykłady portfeli sprzętowych

Leger  to jeden z najpopularniejszych portfeli kryptowalut sprzętowych. Obsługuje między innymi tokeny Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Zcash, ERC20, Ripple i Dash. Ledger jest uważany za najbardziej uniwersalny portfel sprzętowy kryptowaluty. Koszt: 95 dolarów.

Trezor to kolejne popularne rozwiązanie sprzętowe, które zapewnia bezpieczeństwo i solidność Twoich monet. Obsługuje tokeny Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Zcash, Dogecoin, Dash, ERC20 i inne. Koszt: 99 USD

KeepKey  to najprostszy portfel sprzętowy kryptowaluty. Zabezpiecza Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Dash i wiele tokenów ERC20. Koszt: $129

5) Portfele papierowe

Portfele papierowe to wczesny prototyp portfela sprzętowego. Tworzysz go za pomocą dedykowanej usługi, drukujesz swoje klucze prywatne i adresy publiczne na kartce papieru – jako ciąg liter i cyfr lub jako kod QR – i zaczynasz przenosić monety z portfela oprogramowania do tego. Jeśli musisz wydać trochę monet, musisz przenieść środki z portfela papierowego do portfela oprogramowania. Proces ten często nazywany jest „zamiataniem”.

Korzyści: Jest tani i jednocześnie bezpieczny. Choć może się to wydawać dziwne, są uważane za jeden z najbardziej odpornych na hakerów typów portfeli, ponieważ nie są przechowywane na komputerze ani żadnym innym urządzeniu podłączonym do Internetu.

Wady: Portfele papierowe nie są dla początkujących. Do jego tworzenia i użytkowania potrzebna jest wiedza techniczna, cierpliwość i duża ostrożnośćpóźniej. Papier nie jest bardzo wytrzymałym materiałem, więc musisz zachować szczególną ostrożność, aby chronić swój portfel przed ogniem, wodą i niszczarką.

 Przykłady portfeli papierowych

e-adresWallet to darmowe oprogramowanie, które umożliwia generowanie papierowego portfela i przechowywanie Ethereum z korzyściami bezpieczeństwa przechowywania offline.

WalletGenerator  to usługa online do generowania odpornych na włamania portfeli papierowych Bitcoin.

Skala bezpieczeństwa portfeli kryptowalut

Podsumowując, oto rodzaje portfeli od bardzo bezpiecznych do bardzo niebezpiecznych: portfele sprzętowe , portfele papierowe , portfele na komputery stacjonarne , portfele mobilne  i portfele online

Jak chronić swój portfel

Chociaż niektóre portfele są z natury bardziej bezpieczne niż inne, użytkownicy powinni zawsze zachować ostrożność i zachować ostrożność podczas pracy z portfelem. Samozadowolenie i zaniedbanie może drogo kosztować.

Urozmaicać. Trzymaj małe kwoty na rutynowe wydatki pod ręką w gorącym portfelu, online lub na telefonie komórkowym i przechowuj większość swoich zasobów kryptowalut w bezpiecznym miejscu w portfelu typu clod tak daleko od Internetu, jak to możliwe. Portfel sprzętowy lub papierowy ochroni Twoje pieniądze przed hakerami, złośliwym oprogramowaniem i wirusami oraz umożliwi odzyskanie danych w przypadku śmierci komputera lub urządzenia mobilnego.

Zachowaj kopię zapasową. Tworzenie kopii zapasowej portfela to dobra praktyka, która pomoże Ci odzyskać dostęp, jeśli coś stanie się z Twoim komputerem. Lepiej to zrobić na urządzeniu offline, takim jak dysk USB, ponieważ pamięć masowa online może zostać zhakowana lub naruszona. Na wszelki wypadek zachowaj także wydruki swoich fraz mnemonicznych, haseł, nazw użytkowników i innych danych dostępowych.

Bądź na bieżąco z aktualizacjami. Upewnij się, że oprogramowanie Twojego portfela jest aktualne, ponieważ programiści często wprowadzają ulepszenia zabezpieczeń, aby chronić Twój portfel przed nowymi zagrożeniami.

Korzystaj z najlepszych praktyk bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy jest wyłącznie Twoją odpowiedzialnością, więc spróbuj dodać dodatkowe warstwy bezpieczeństwa do swojego portfela kryptograficznego. Zacznij od silnego hasła na wszystkich urządzeniach, na których masz zainstalowane oprogramowanie portfela. Wybierz dostawców usług portfela z silnymi zasadami bezpieczeństwa, takimi jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe i żądanie kodu PIN za każdym razem, gdy aplikacja portfela jest otwierana.

Ostrzeżenie! Złośliwe oprogramowanie w przebraniu!

Niektóre portfele nie są tak niewinne, ponieważ są tworzone wyłącznie w celu kradzieży pieniędzy. Czasami imitują popularne portfele, aby wprowadzić użytkowników w błąd. Wykonaj te proste kroki, aby uchronić się przed oszustami:

 • Nie używaj nieznanych portfeli, chyba że masz 100% pewności, że jest to prawidłowe oprogramowanie. Zrób swoje badania, sprawdź recenzje i spróbuj znaleźć kogoś, kto korzysta z tego portfela.
 • Pobierz link do pobrania z oficjalnej strony portfela, ponieważ zarówno App Store, jak i Google Play są nękane fałszywymi portfelami.
 • Sprawdź portfel na Bitcoin.org przed pobraniem.
 • Zawsze preferuj portfele innych firm, dzięki którym będziesz mieć pełną kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi.

Lista kontrolna bezpieczeństwa dla portfeli mobilnych i stacjonarnych. Upewnij się, że wyczyściłeś wszystkie pozycje z listy.

 • Używaj tylko zaufanych portfeli o sprawdzonej reputacji;
 • Trzymaj się z dala od mało znanych firm bez nazwy i instaluj oprogramowanie tylko z zaufanych źródeł;
 • Używaj silnych haseł i nazw użytkowników;
 • Uzyskaj bezpieczną zaporę sieciową;
 • Instalować i aktualizować oprogramowanie antywirusowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem;
 • Zawsze dokładnie sprawdzaj adres, na który wysyłasz pieniądze;
 • Zawsze sprawdzaj adres internetowy portfela online;
 • Nigdy nie uzyskuj dostępu do portfela z publicznej sieci Wi-Fi

Szybkie podsumowanie najważniejszych dań na wynos. Co powinieneś wiedzieć o portfelach kryptowalut

 • Portfel kryptograficzny to program służący do uzyskiwania bezpiecznego dostępu do zasobów kryptograficznych i zarządzania nimi. Twój portfel przechowuje parę kluczy: udostępnij swój klucz publiczny całemu światu, ludzie będą go używać do wysyłania Ci monet, ale zachowaj swój klucz prywatny w tajemnicy, ponieważ odblokowuje on dostęp do Twoich pieniędzy.
 • Portfele kryptowalut mogą być gorące i zimne. W zależności od tego, czy są podłączone do Internetu, czy nie. Używaj gorących portfeli do przechowywania cyfrowej gotówki, ponieważ są one szybkie, ale niepewne; używaj zimnych portfeli do przechowywania dużych ilości kryptowalut, których nie zamierzasz wydać w najbliższej przyszłości.
 • Istnieje pięć głównych typów portfeli kryptowalutowych: stacjonarne, mobilne, online, sprzętowe i papierowe, z ich zaletami i wadami. Wybierz ten, który odpowiada Twoim potrzebom.
 • Ponosisz odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich zasobów cyfrowych, więc upewnij się, że podjąłeś środki w celu ochrony swojego portfela przed złośliwym oprogramowaniem i nieautoryzowanym dostępem. Pamiętaj, że samozadowolenie i zaniedbanie mogą Cię kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opinie Forex
5,0 rating
Bitcoin Era to platforma handlowa, która wykorzystuje algorytmy statystyczne do porównywania danych i ułatwia automatyczny handel znanymi kryptowalutami, w szczególności Bitcoin. Skanuje najbardziej dochodowe transakcje i automatycznie przetwarza transakcje w imieniu swoich użytkowników. System transakcyjny Bitcoin Era opiera się na tak zaawansowanych algorytmach, że oczekuje się, że przewyższy nawet doświadczonych handlowców kryptograficznych na rynku.
4,8 rating
Zarabianie pieniędzy w Internecie nie jest już naciąganym marzeniem milionów ludzi. Handel Bitcoinami jest jednym z najpopularniejszych na świecie sposobów zarabiania pieniędzy w Internecie.
4,8 rating
Pattern Trader to platforma, która pozwala swoim użytkownikom zarabiać pieniądze na handlu bitcoinami, nawet w niestabilnych warunkach. System wykorzystuje unikalny algorytm, który monitoruje rynek i podkreśla lukratywne możliwości lub sygnały transakcyjne, aby użytkownicy mogli jak najlepiej wykorzystać swoją inwestycję. Algorytm oferuje również informacje o wysokodochodowych parach walutowych, takich jak BTC/USD.
śledź ceny kryptowalut na bieżąco
Strona internetowa https://ceny-kryptowalut.pl/ to blog poświęcony edukacji finansowej. Treść artykułów i recenzji na domenie: forexopinia.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19.10.2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w materiale jak i jakichkolwiek materiałach instruktażowych. Zbieżność nazwisk i osób przypadkowa. Nie ponosimy odpowiedzialności ani nie współpracujemy z żadną z recenzjonowanych firm. Zarabianie i pomnażanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Decyzje o dokonaniu jakiejkolwiek inwestycji podejmuj samodzielnie.